DARMOWA DOSTAWA NA WSZYSTKO! POZNAJ SZCZEGÓŁY >>> link

Wszystko co musisz wiedzieć o rozkładanych drewnianych stołach

2023-12-01
Wszystko co musisz wiedzieć o rozkładanych drewnianych stołach

Historycy szacują, że pierwsze stoły pojawiły się kilka setek lat przed naszą erą, a pierwsze zachowane stoły odnaleziono podczas prac archeologicznych na terytorium Mezopotamii. Co ciekawe, już starożytni Egipcjanie korzystali z dwóch rodzajów stołów – roboczych i obiadowych. Pierwsze z nich posiadały prostokątną formę i były składane. Obiadowe były okrągłe, osadzone na jednej masywnej nodze. I chociaż ze względu na niewielkie rozmiary, mieściły się przy nich maksymalnie dwie osoby, to i tak cieszyły się ogromną popularnością wśród ówczesnej arystokracji.

Drewniany stół od zarania dziejów stanowi synonim rodzinnego i towarzyskiego życia i jako jeden z nielicznych mebli, w swojej podstawowej formie przetrwał do dziś. Ten prosty mebel kojarzy się nam z towarzyskimi spotkaniami i wspólnymi posiłkami. To wokół stołu toczy się życie całej rodziny i wokół niego siadamy przy każdej większej uroczystości. Niestety posiadanie naprawdę dużego pełnowymiarowego stołu wiąże się z luksusem posiadania przestronnego salonu czy dużej jadalni. W ostatnich latach, coraz bardziej zauważalne jest więc zainteresowanie rozkładanymi drewnianymi stołami. Fakt, że w dowolnej chwili można rozłożyć stół i zwiększyć powierzchnię jego blatu, sprawia, że dla wielu osób rozkładany drewniany stół jest idealnym rozwiązaniem. 

Rozkładany drewniany stół – jaki powinien być?

Rozkładany drewniany stół jest nieocenionym meblem, który doskonale potrafi zagospodarować przestrzeń, dlatego z łatwością może zachwycić swoją funkcjonalnością. Ale jego wybór wcale nie jest prosty. Musimy wiedzieć czego dokładnie potrzebujemy, jaką powierzchnią dysponujemy i jaką będziemy dysponować po rozłożeniu wybranego stołu. Czy to zapewni komfort naszym gościom i domownikom, którzy zazwyczaj zasiadają podczas towarzyskich spotkań? Przyjrzyjmy się bliżej, na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze idealnego dla nas stołu, aby komfortowo służył nam przez długie lata.
Pierwszym krokiem do określenia rozmiaru stołu powinna być przestrzeń, jaką dysponujemy. Rozkładany stół powinien być kompaktowy i łatwy w obsłudze, musi pomieścić wszystkich gości, tak aby czuli się przy nim swobodnie. Powinien być też na tyle wysoki, aby zmieścić pod nim krzesła. Według specjalistów, najbardziej komfortowe rozmieszczenie przy stole o standardowej wysokości ok. 74-76 cm to: 60 cm długości i 40 cm szerokości blatu na jedną osobę oraz 20 cm odstępu pomiędzy siedzącymi osobami. Jeżeli orientujemy się, ilu przeważnie biesiadników zasiada do naszego stołu, z łatwością możemy określić swoje potrzeby. Nowoczesne rozkładane stoły, dzięki rozwiązaniom technicznym, na co dzień nie zajmują wiele miejsca, ale gdy trzeba zmieniają swoje wymiary tak, by zapewnić wygodę podczas spotkania i wspólnego spożywania posiłków. Zwróćmy jednak uwagę, że po rozłożeniu stołu, dla swobodnego korzystania, powinno zostać około 70-80 cm wolnej przestrzeni od ściany. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami dużego salonu lub jadalni, możemy sobie pozwolić na stół drewniany na 12 osób. Jest to opcja dla dużych pomieszczeń, których centrum życia będzie stanowić właśnie stół.

STÓŁ DREWNIANY DĘBOWY ROZKŁADANY VISBY CORTENA 140-220 CM

Jak działa mechanizm rozkładania stołu?

Jeżeli pamiętamy jeszcze stare ciężkie rozkładane stoły z domów naszych dziadków, do rozłożenia których czasami potrzeba było dwóch osób, spokojnie, nie musimy się już tego obawiać. Nowoczesne rozkładane drewniane stoły wyposażone są w najnowsze systemy mechanizmów rozkładających i rozsuwających. Stoły rozkładane mogą być różnego typu, mogą być rozkładane na boki, na środek lub mogą mieć składany blat, który po rozłożeniu tworzy większą powierzchnię. Przed zakupem wymarzonego stołu warto poznać różne sposoby rozkładania, aby wybrać ten, który będzie dla nas najdogodniejszy.
Najnowsze i najpopularniejsze systemy rozkładania stołów to blaty na prowadnicach, które pozwalają na bardzo szybkie wysunięcie dodatkowych elementów spod blatu. Minusem jest skrzynia znajdująca się pod stołem, która służy do przechowywania wkładki. Stoły z dzielonym blatem rozsuwają się:

  • synchronicznie – kiedy wystarczy lekkie pociągniecie blatu i jego dwie części przesuwają się symetrycznie w obu kierunkach. Z wnętrza stołu wyciągamy w zależności od potrzeb dodatkowe części blatu. Te modele cieszą się dużą popularnością.
  • asynchronicznie – prowadnice działają niezależnie co oznacza, że każdą część blatu musimy rozsunąć osobno. Zastosowane prowadnice sprawiają, że rozkładanie jest proste, wygodne, daje dużą stabilność, a dodatkowe części blatu chowają się wewnątrz stołu.
  • dostawka boczna – są to dodatkowe elementy poszerzające blat, przechowywane są oddzielnie i montowane jedno lub obustronnie na spodniej części głównego blatu, minusem jest przechowywanie dostawek w osobnym miejscu np. w szafie.
  • wkładki – to dodatkowy element umieszczony pośrodku rozsuniętego blatu. Dodatkowy blat, w zależności od modelu, może być również chowany w specjalnej szufladzie na końcach stołu.

Wybierz styl, który zrobi wrażenie

Stoły rozkładane to świetna opcja, jeśli chcemy zaoszczędzić przestrzeń i z łatwością stworzyć estetyczne i funkcjonalne wnętrze. Wspaniałą rzeczą w rozkładanych stołach jest to, że mają różnorodny wygląd i do wyboru wiele możliwości. Od tradycyjnych modeli, które łatwo rozpoznać po frezowanym blacie i wygiętych, zdobionych nogach, aż po nowoczesne stoły drewniane na metalowych nogach, które ciesząc oko swoją prostotą zachwycą minimalistów. Stoły kwadratowe lub prostokątne mają tą zaletę, że możemy postawić je przy ścianie, jednak mają ograniczoną ilość miejsc siedzących. Ale możemy też wybrać rozkładany stół okrągły, który nie wymaga parzystej liczby krzeseł.
Drewniane rozkładane stoły to plejada wzorów, stylów, kolorów oraz gatunków drewna, wykończenia blatów i rodzajów nóg. Oczywiście wybór zależy od indywidualnych preferencji, potrzeb i aranżacji. Każde wnętrze, aby utrzymać harmonię, potrzebuje stołu pasującego do stylu, który w nim króluje.
Obecny design zdominowało wiele nowych stylów. Wśród najpopularniejszych znajdują się style nowoczesny, rustykalny i industrialny:

  1. Rozkładane drewniane stoły w rustykalnym stylu często są postarzane, z ozdobnymi elementami takimi jak frezowanie czy rzeźbienie, aby nadać im surowego wiekowego charakteru. Często wykonane są z drewna, takiego jak dąb czy jesion.
  2. W pomieszczeniach w stylu nowoczesnym czy industrialnym doskonale wyglądają rozkładane stoły z drewna i metalu. Drewniany blat oraz metalowa podstawa tworzą niesamowity klimat. Wprowadzają wiejską lub bardziej wyrafinowaną, industrialną aurę.
  3. Ciągłym powodzeniem cieszą się drewniane rozkładane stoły w stylu klasycznym - często są wykonane z drewna dębowego lub drewna bukowego, z ozdobnymi elementami, takimi jak frezowanie czy rzeźbienie.
  4. Swojej popularności nie tracą drewniane rozkładane stoły w stylu skandynawskim. Połączenie naturalnego drewna i prostych kształtów, z dodatkami takimi jak metalowe nogi ma wielu zwolenników.

Stół rozkładany – kształt, materiał i jakość są ważne

Warto dokładnie pomierzyć wolną przestrzeń i zastanowić się nad tym, czy mebel musi być dosunięty do ściany, czy lepiej, aby stał w centralnej części pokoju. Niezmiernie ważny jest kształt drewnianego rozkładanego stołu. Stoły okrągłe są doskonałe do większych mieszkań. Są bezpieczne dla dzieci, które mogą wokół nich swobodnie biegać, także podczas towarzyskiego spotkania w większym gronie rozmowa twarzą w twarz będzie łatwiejsza. Prostokątne rozkładane drewniane stoły doskonale oddają ducha nowoczesności, a ich proste, ostre zakończenia podkreślą minimalizm wnętrza. Pod kątem praktycznym można je ustawić bezpośrednio przy ścianie lub w rogu, oszczędzając cenne centymetry.
Możliwość korzystania z mniejszego stołu i zwiększenia jego rozmiaru w razie potrzeby jest bezcenna. Dlatego rozkładane drewniane stoły są wybierane głównie ze względu na ich funkcjonalność i są idealnym uzupełnieniem każdego wnętrza, ponadto widoczna struktura drewna decyduje o ich wyjątkowej urodzie. Ze względu na swoją elegancję potrafią nadać pomieszczeniu wyjątkowy charakter, a ich zróżnicowana stylistyka idealnie uzupełnia się z innymi elementami wystroju. Rozkładany drewniany stół powinien być solidny, a jego konstrukcja stabilna, ponadto powinien być odporny na zarysowania czy wilgoć. Dlatego materiał z jakiego będzie wykonany i jakość wykonania jest tak istotna.

STÓŁ DREWNIANY BUKOWY ROZKŁADANY SKANDICA RUBY 140-260 CM

Wady i zalety rozkładanego drewnianego stołu

Rozkładane drewniane stoły zdecydowanie posiadają więcej zalet niż wad. Bez wątpienia jest to bardzo praktyczny mebel sprawdzający się w dużych przestronnych wnętrzach. Jednak swoją prawdziwą funkcjonalność pokażą w mieszkaniach z małym metrażem. Bez problemu, w jednej chwili, z małego stołu możemy stworzyć wygodny stół dla licznie zaproszonych gości. Złożony wygląda bardzo dyskretnie i niepozornie, nie zagraca i nie przytłacza pomieszczenia. Trzeba jednak pamiętać o potrzebnym miejscu do jego rozłożenia. Dodatkowo, zmiana rozmiarów stołu to także zmiana jego kształtu - z okrągłych stołów powstaną owalne, z kwadratowych prostokątne, a prostokątne rozkładane stoły przybiorą wytworny, przestronny wygląd.
Wadą stołów rozkładanych może być ich łączenie, które jest miejscem zbierania się okruszków i kurzu, co może przysporzyć trochę więcej pracy. Drugą niedogodnością stołów rozsuwanych jest ich większy ciężar. Spowodowane jest to mechanizmem umieszczonym wewnątrz stołu. Przenosząc taki stół należy uważać i raczej nie łapać bezpośrednio za jego blat. Jednak te minusy, na tle plusów, jakie daje nam posiadanie rozkładanego drewnianego stołu, wydają się być mało istotne.

Podsumowanie

Rozkładany drewniany stół to mebel, który - w razie potrzeby – w mgnieniu oka zmieni każdy salon czy jadalnię. W przestrzennych salonach pozwala stworzyć niezapomniane eleganckie wrażenie dla naszych gości. W małych wnętrzach, na co dzień nie zajmując dużo miejsca, umożliwia wspólne spożywanie posiłków i przyjmowanie gości w komfortowych warunkach.
Wybór odpowiedniego drewnianego rozkładanego stołu, jego styl i rodzaj drewna z jakiego powstał, zależy od gustu klienta i jego możliwości finansowych. Dobry, odpowiednio dobrany, drewniany rozkładany stół, będzie towarzyszył nam przez wiele lat, umilając rodzinne uroczystości i towarzyskie spotkania. Drewno jest materiałem ciepłym w odbiorze, naturalnym, do tego pięknie się starzeje, dlatego rozkładany drewniany stół to kwintesencja dobrego smaku i ponadczasowości. Mimo, że jest to znaczący wydatek, warto pamiętać o jego niezwykłej przydatności.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023
pixel